Ana içeriğe atla

 

BİLYONER.COM

 

Başka Nişantaşı Yok

genel

Nişantaşı

"Şişli'de bir apartman

Yoksa eğer halin yaman

Nikel-kübik mobilyalar

Duvarda yağlı boyalar

Hey

Lüküs hayat, lüküs hayat

Bak keyfine yan gel de yat

Ne ömür şey

Oh ne rahat

Yoktur eşin lüküs hayat"

Lüküs Hayat, 1933 yılında Cemal Reşit Rey tarafından bestelenmiş bir operettir. Bu operetin anlattığı gibi Şişli, Nişantaşı ve Teşvikiye o gün de olduğu gibi bugün de İstanbul'un en popüler semtlerindendir. Türk tiyatro tarihinin güçlü bir klasiği olan "Lüküs Hayat" operetini, Suna Pekuysal ve Zihni Göktay'dan üç kez izleme şansına sahip oldum.

Gözlerimi açtığım, İstanbul’un köklü semti Nişantaşı'nın tarihi 1700 yıllarına dayanıyor. Bu bölge padişahların atış talimi yaptıkları alandı. Atış talimi sırasında okların ulaştığı uç noktalara nişan taşları konulurdu, bu yüzden de bu bölge Nişantaşı adını almıştır.

Teşvikiye ismini, Sultan II. Mahmud'un halkı buraya yerleşmesi için "teşvik etme politikası" nedeni ile almıştır. O yıllarda da üst gelir grubunun tercih ettiği bir bölge olmuştur. Bölgeye ilk nişan taşı Teşvikiye Camii'nin olduğu yere III. Selim, 1791'de diktirmiştir. Bölge Abdülmecid döneminde iskana açılmış ve o yıllarda Harbiye Karakolu ve Teşvikiye Camii inşa edilmiştir.Bu bölgenin hızla gelişmesinin nedeni o dönemde batılılaşma sembolü olan Pera'ya yakın olmasıdır.

genel

19.yüzyıl başlarında Nişantaşı'nda ve çevresinde apartmanlar yapılıyor. Hanedan mensupları, önemli devlet görevlileri bu bölgede oturmaya başlıyorlar.

En etkileyici yapılar;

Maçka Palas, İtalyan mimar Giulio Mongeri tarafından yapılmıştır. Bugünkü Maçka Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi ise İtalyan Elçilik Binası olarak yapılmıştır. Bütün ihtişamı ile İzmir Palas Apartmanı 1925 yılında İzmirli iş insanı Şerifzade Ahmed Süreyya Bey tarafından 1925 yılında yaptırılmış. Dönemin Maçka Kışlaları, bugün İTÜ yerleşkesi olan bina, Simon-Sarkis Balyan kardeşler tarafından yapılmıştır. Teşvikiye Palas 1930'lu yıllarda inşa edilmiştir. Belveder, Narmanlı, Vehbi Bey, Gözüm, Tozan, Modern, İsplandit apartmanları, Vedat Tek'in binası Nişantaşı'nın önemli yapılarıdır...

Abdi İpekçi, Teşvikiye, Maçka ve Valikonağı Caddeleri bugün dünyaca ünlü markaların mağazaları, şık kafeleri, elit restoranları ve eğlence mekanları ile benzersiz bir çekim merkezi olma özelliğini sürdürmektedirler. Yukarıda bahsettiğim bu caddeler İstanbul'un en yüksek gayrimenkul kira bedellerine sahiptirler.

Avantajlı dönemlerde Nişantaşı'nda yatırım yapmışsanız, hem iyi bir kira getirisi alabilirsiniz, hem de yatırım açısından kazançlı olursunuz. Doğduğum ve büyüdüğüm bu semtte,  bunu yıllardır gözlemleyen birisi olarak "Başka Nişantaşı Yok" diye noktalamak istiyorum.

Paylaş :

marıtza

 

İSPANYA

Brandandmore