Ana içeriğe atla

 

BİLYONER.COM

 

Duygusal mı yoksa fiziksel mi acıkanlardansınız?

Stresli hissettiğinizde daha mı çok yersiniz?

Aç değilken ya da doymuş olmanıza rağmen sık sık atıştırır mısınız?

Kendinizi daha iyi hissetmek için mi yemek yersiniz (üzgün, kızgın, sıkıldığınızda, endişeli olduğunuzda kendinizi sakinleştirip rahatlatmak için)?

Kendinizi yiyeceklerle ödüllendirir misiniz?

Mide kapasitenizi dolduruncaya kadar yer misiniz?

Yiyecekler kendinizi güvende hissettirir mi?

Sık sık kendinizi yemek konusunda kontrolsüz ya da denetimsiz hisseder misiniz?

Market sepetinizde atıştırmalık yiyecekler çok yer tutar mı?

Dışarı çıkarken çantanıza yiyecek koymak gibi alışkanlığınız var mıdır?

Kendinizi sık sık buzdolabınızın başında bulur musunuz?

 

 

Eğer bu sorulara verdiğiniz cevabın çoğunluğunu ‘evet’ oluşturuyorsa, pek çok kişi de olduğu gibi sizin de yaptığınız diyette başarısız olmanızın nedeni budur. Ne yazık ki her zaman sadece fiziksel açlığı tatmin etmek için yemiyoruz. Birçoğumuz stres yaşadığımızda, üzüntülüyken, yalnız kaldığımızda ya da can sıkıntımızda hoş olmayan duygularla başa çıkmak için yemek yiyoruz. Yedikten sonra da kendimizi daha kötü hissediyoruz. Haliyle duygusal sorunun yanı sıra, aynı zamanda aşırı yediğimiz için de kendimizi suçlu hissediyoruz.

Dikkatli yeme alıştırması yaparak, geçmişte diyetinizi sabote eden duygusal alışkanlıkları değiştirebilir hem yiyecek hem de hisleriniz üzerindeki kontrolünüzü yeniden kazanabilirsiniz.

Duygusal açlık hali ya da duygusal yeme nedir?

Kısaca tanımlamak gerekirse duygusal yeme, kendinizi daha iyi hissetmeniz için yediğiniz yemektir. Bir başka deyişle fiziksel açlığınızı tatmin etmek yerine duygusal ihtiyaçları karşılamak için yenen yemektir. Kendinizi yorgun hissettiğinizde, sıkıldığınızda, işyerinizde stresli bir günün ardından ya da yalnız hissettiğinizde hiç düşünmeden bol kalorili yiyecekler yemek isteyebilirsiniz.

Bazen yiyecekleri kendinize ödül ya da kutlama olarak kullanmak, kötü bir şey değildir. Fakat yemek yemeyi duygusal başa çıkma mekanizması olarak görmeye başladıysanız ve bu davranışı alışkanlık haline getirmişseniz sorun da orada başlar. Stresli olduğunuzda, üzgün, kızgın, yalnız, yorgun veya sıkıldığınızda ilk dürtünüz buzdolabı kapağını açmak oluyorsa gerçek bir duygu veya problemin olduğu sağlıksız bir döngünün içindesiniz demeketir.

Duygusal açlık yemekle doldurulamaz. Anlık yeme sizi o an iyi hissettirebilir. Ancak yemeği tetikleyen duygularınız halen devam ediyorsa tehlike sinyalleri de çalıyor demektir. Genellikle bu durum da aldığınız gereksiz kaloriler yüzünden kendinizi daha kötü hissetmenize neden olur.

Kendinizi yiyecekler ve duygularınız üzerinde ne kadar güçsüz hissederseniz edin olumlu yönde değişiklik yapmanız her zaman mümkündür. Duygularınızla başa çıkmanın daha sağlıklı yollarını bulabilir, dikkatsizce yemek yerine daha dikkatli bir şekilde yemek yemeyi öğrenebilir, kilonuzu kontrol altına alabilir ve sonunda duygusal yemeğe son verebilirsiniz.

Duygusal açlıkla fiziksel açlığı nasıl ayırt edebiliriz?

Bazen duygusal açlık öyle güçlü olabilir ki, bu yüzden fiziksel açlığı gidermek için hata yapmak daha kolay hale gelir. Bununla birlikte fiziksel ve duygusal açlıktan bağımsız olarak bahsedebilmek de mümkündür.

Duygusal açlık aniden ortaya çıkar.  Adeta size bir anda çarpar. Kendisini ezici bir şekilde, acil olarak giderilmesi gereken bir ihtiyaç olarak hissettirir. Fiziksel açlık ise daha yavaş ilerler. Eğer, çok uzun bir süre yemek yemediyseniz, yemek için korkunç ve anında giderilmesi gereken güçlü bir dürtü hissettirmez.

Duygusal açlık, belirli konfor gıdalarını özler. Ertelenemez bir şekilde, şimdi, hemen abur cubur ya da şekerli aperatifler ister.  Çikolatalı bir şeylere, koca dilim pizzaya, her çeşit cips vb. ihtiyacınız varmış gibi hissedersiniz.  Fiziksel olarak aç olduğunuzda ise sebzeler gibi sağlıklı gıdalar da dâhil olmak üzere size hemen hemen her şey iyi gelir.

Duygusal açlık genellikle kontrolsüz şekilde yemenize neden olur. Dikkat etmeden, çoğu zaman da zevk almadan bir parça cips, çikolata, şekerli kurabiyeler, pastalar ya da bir bardak dondurmayı yemenizi sağlar. Buna karşın fiziksel açlıkta ise yemek yerken genellikle yedikleriniz hakkında hem bilgi sahibisinizdir hem de kontrol sizin elinizdedir.

Duygusal açlık, tok olmanız halinde bile asla tatmin olmaz. Neredeyse patlayana kadar sık ​​sık yemek yemeye devam edersiniz. Fiziksel açlık ise, midenizi tamamen doldurmanıza ihtiyaç duymaz. Mideniz dolduğunda kendinizi tatmin edilmiş olarak hissedersiniz.

Duygusal açlık midede yer almaz. Açlığınızı aklınızdan çıkaramayacağınız bir özlem olarak hissedersiniz. Belli dokulara, tatlara ve kokulara odaklanırsınız.

Duygusal açlık genellikle pişmanlık, suçluluk veya kendinizi kötü hissetmenize neden olur. Fiziksel açlığı tatmin etmek için yemek yediğinizde, kendinizi suçlu hissetmenize ya da kötü hissetmenize olanak yoktur. Yedikten sonra kendinizi suçlu hissetseniz bile, muhtemelen beslenme nedenlerinden ötürü yemediğinizi bilirsiniz.

Duygusal açlığınızı kontrol altına almak için tetikleyicilerinizin ne olduğunu anlamaya çalışın. Sadece neyi yediğiniz ve ne kadar yediğinizi değil aynı zamanda o zaman nasıl hissettiğinizi de kaydeden bir yemek günlüğü bulundurun.

Bir kalıbı tanıdığınızda, onu kırmak için bir strateji geliştirin. Örneğin, sık sık yemek yerseniz, zor bir günün ardından bunu hak ettiğini düşündüğünüz için, kilo vermeyi, sağlıklı hissetmeyi ve kendinizle gurur duymayı da unutmayın. Stres nedeniyle yiyorsanız, o stresle başa çıkmayı öğrenin. Sonuçta işin başı sağlık, öyle değil mi?

 

Paylaş :

marıtza

 

İSPANYA

Brandandmore