Ana içeriğe atla

 

BİLYONER.COM

 

İSTANBUL'UN ESKİ SEMTLERİ; GALATA VE PERA

Bu bölümde ayda bir kez sizlerle beraber olacağım. Birlikte bazen İstanbul'un farklı semtlerinde bazen de Ege ve Akdeniz kıyılarında olacağız.

genel

İstanbul, jeopolitik konumu sayesinde tarih sahnesinde birçok farklı medeniyete ve inanca ev sahipliği yaptı. Pera ve Galata ise kozmopolit geçmişi ve tarihi dokusu ile İstanbul'un en eski semtleri arasında yer alıyor. Galata rıhtımı ise tarih boyunca önemli bir ticari merkezi oldu. Bugün yine bu rıhtım, Galataport Projesi ile gündemde ve projenin çalışmaları hızla devam ediyor. Galataport Projesi ile Beyoğlu, Galata, Karaköy ve Tophane bölgesinin yeniden bir cazibe merkezi haline getirilmesi hedefleniyor. Projenin bitiminde ticari işletmeler, restoranlar, oteller, gelecek yolcu potansiyeli ile bu bölgedeki ekonomik hayatı canlandıracak. Ayrıca Galataport içinde yapılacak, müze, eğlence ve dinlenme alanları ile kültür ve sanat hayatında önemli bir rol oynayacak. Pandemi sonrası turizmin ivme kazanması ile birlikte bu bölgeler adeta sanat ve ekonominin kalbinin attığı yer olacak.

genel

Ayrıca Taksim’de yapımı süren Atatürk Kültür Merkezi 2021 yılının sonunda açılması planlanıyor. Galataport' tan Taksim Meydanı'na kadar uzanan "Beyoğlu Kültür Yolu" projesi hızla devam ediyor. Bu proje çerçevesinde Atlas Pasajı'nın restorasyonu da yapılıyor. Taksim Meydanı Projesi ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin hazırladığı alternatifler arasından İstanbulluların seçimi ile belirlendi, yapımına kısa bir süre sonra başlanacak.

Galata Kulesi yakın bir zamanda restore edildi. Kuleye çok yakın bir mesafede Serdar-ı Ekrem sokağında bulunan Doğan Apartmanı ve çevresi kendinizi bir İtalyan sokağında hissetmenizi sağlayacak bir mimariye sahip. Doğan Apartmanı dönemin en lüks binası olarak inşa edilmiş ve yüzyılı aşkın bir geçmişi var.  Serdar-ı Ekrem Sokak'ta bulunan kafeler, modanın ünlü isimlerinin açtığı butikler, bu bölgeyi oldukça hareketlendirdi.

genel

Yukarıda bahsettiğim gelişmeler çerçevesinde bu bölgeye yakın lokasyonlarda gayrimenkul yatırımı konusunda hala fırsatlar olduğunu gözlemliyoruz. Son zamanlarda yaşanan ekonomik konjonktürdeki belirsizlikler ve dövizdeki dalgalanmalar gayrimenkulün daha güvenilir bir liman olduğunu bize yine gösteriyor. Karaköy'den Beyoğlu'na uzanan bütün projelerin bitimi bölgeye katma değer sağlayacaktır.

Paylaş :

marıtza

 

İSPANYA

Brandandmore