Ana içeriğe atla

 

BİLYONER.COM

 

KIŞ DETOKSU KÜRLERİ İLE HASTALIKLARDAN KORUNUN

Kış hem hastalıkların kol gezdiği hem de bağışıklık sisteminin zayıf düştüğü bir dönemdir. Sonbahardan kışa geçişlerde metabolizmamız direk etkilenmekte, yeme davranışımız değişmekte ve soğuk havada ısınmak için şekerli besinlerden enerjiye ihtiyaç duymaktayız. Kış aylarında çok hızlı değişen soğuk hava dalgalanması direncimizi düşürmekte, hastalanmak kolaylaşmakta, zayıflama zorlaşmakta ve direnen kilolar bazen yağlanma ile kendini bedende hissettirmektedir. Bu sayımızda soğuk kış mevsiminde direncimizi arttıran, gücümüze güç katan 1 hafta süresince evde kolayca hazırlayabileceğiniz detoks kürleri ile hem zayıflayın hem iştahınızı dengeleyin hem de hastalıklardan korunun konusunu ele aldık.

Bağışıklık Sisteminin Çalışması: Temelde vücudumuzda 2 önemli hücre olan B ve T hücreleri bu bağışıklık sisteminde savunucu görev yapan bizim savaş savarlarımız olarak görev yapmaktadır. Eğer bu hücreleri dengeli besler ve yaşamasını sağlarsak işte o zaman bağışıklık sistemimizde harekete geçer ve sürekli olarak bizi hastalıklardan korur. Bağışıklık sisteminin önemli bir ayrıcalığı da bulunuyor. Eğer bizler vücut savunma sistemimizi güçlü tutarsak kalp hastalıkları, kanser, yaşa bağlı otoimmün sistem hastalıkları ve solunum yolu enfeksiyonlarında da sizleri korumaktadır. Bu şekilde kronik ve tedavileri zor olan hastalıklardan da kendimizi korumuş oluyoruz. Bağışıklık sistemi milyonlarca vücuda giren mikropu tanıyor, ona karşı vücut kendisi kimyasallar üreterek savaşıyor ve eğer bir daha aynı mikrop vücuda girerse tanıyıp hemen onu yok edecek hazırda yani hafızasında bulundurduğu özel salgılanan kimyasalı hemen hücum ettirerek yok olmasını sağlıyor.

Detoksifikasyon Sisteminin Çalışması: Karaciğer detoksifikasyonun merkezi. Karaciğerde faz 1 ve faz 2 enzimlerin çalışma kapasiteleri vücuda alınan tüm toksik bileşiklerin bir dizi kimyasal reaksiyonlardan geçirerek farklı bileşiklere çevrilip böbreklere oradan da idrar yolu ile atımını sağlamaktadır. Detoksifikasyon mekanizmaları antioksidan içeriği yüksek sebze ve meyvelerden fazla beslenme ile karaciğerde bu enzimler aktif hale gelmekte, vücudun kapasitesinin üzerinde bedene alınan olan zararlı maddelere karşı yoğun çalışma ile toksinleri hücrelerimize zarar vermeden uzaklaştırma sağlanmaktadır.

7 Gün Boyunca Sabah Aç Karnına Bal ve Propolis Kürü: Bal ve arı ürünleri doğal antioksidanlar sayesinde toksin atıcı, detoksifike edici ve bağışıklığı güçlendiricidir. Bal ve arı ürünleri, 60 ve üzeri değişik bakteri, rubella virüsü, mantar ve parazitlere karşı yok edici özellikte olduğundan doğal ilaç gibi davranan mucizevi bir besindir. Balın pH değerinin düşük olması ve balda doğal olarak bulunan glikoz oksidaz enzimi sayesinde bakteriyel enfeksiyonların oluşmasını önleyici etki yaratmaktadır. Ayrıca bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesinde çalışmalar; bal ve arı ürünlerinin içerdiği kuersetin, hesperidin ve apijenin- apigenin gibi farklı çeşitte flavonoidlerin etkisinin olduğununu bildirmektedir. Her gün sabah aç karnına 1 tatlı kaşığı bal ve propolis karışımını 1 su bardağı ılık su ile tüketin.

7 Gün Boyunca Ara Öğünde Taze Meyveler ile Kavrulmamış Kuru Yemiş: Kuruyemişler; badem, fındık, fıstık çeşitleri, ceviz, kabak ve ay çekirdeği aklımıza gelen besinlerdir. Bu yiyeceklerin en önemli özelliği prebiyotik etki ile bağırsakları düzenlemeleri ancak içerdikleri sağlıklı yağ asitleri sayesinde tam bir enfeksiyon koruyucularıdır. Kuruyemişler bitkisel aminoasitlerden arginin, antioksidanlardan fenoller ve minerallerden çinko sayesinde vücutta hücresel savaşçılar olan antikorların sürekli üretilmesinde önemli görev üstlenirler. Taze meyvelerden kivi, mandalina, karpuz, taze incir, portakal, greyfurt, çilek, nar ve mor erik çeşitlerinde yüksek C vitamini ve onlarca farklı çeşitte antioksidan sayesinde kuruyemişlerle beraber yendiğinde çok daha etkin bağışıklık sistemi sağlamanıza yardımcı olmaktadır. Her gün ara öğünde 1 avuç kavrulmamış fındık veya badem veya kabak çekirdeği içi yanına 1 adet kivi veya 2 mandalina veya 1 portakal yemeyi ihmal etmeyin

 7 Gün Boyunca Gece Yatmadan Önce Taze Zencefil: Her gün 1 ceviz büyüklüğünde taze zencefili kullanın; bağışıklık sisteminizi güçlendirsin, lenf sisteminizin temizlenmesine etki ederek, vücudunuzdan toksinlerin atılmasına ve ödem seviyenizin azalmasına yardımcı olsun. Zencefili 1 büyük yeşil elma ile birlikte katı meyve sıkacağından geçirerek tüketin.  Zencefil, bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi üzerine bir çalışmalarda antibiyotikler kadar etkili olduğu bulunmuştur.

7 Gün Boyunca Akşam Yemeğinden Sonra Tarçınlı Su İçin: Formül çok basit. Her akşam yemek sonrasında 1 su bardağı sıcak su içine yarım çay kaşığı toz tarçını iyice suda çözdürerek karıştırdıktan sonra oda sıcaklığında soğutup içmek. Düzenli olarak her akşam yemekten sonra bu basit formülü yaptığınızda kan şekeri dengelenecek, kolesterol düşecek ve vücudun toksinlerinden arınması da hızlanacak. Alternatif tıpta gaz söktürücü, karın ağrılarını giderici olarak kullanılan tarçının aslında mucize etkili çok fazla özelliği de bulunduğunu açıkça söylemeliyim.

7 Gün Boyunca Kahvaltıda 1-2 Çay Kaşığı Arı Poleni: Arı poleninin insanın sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesi için gerekli tüm elementleri taşıyan mükemmel bir besin kaynağı olduğunu belirtmeliyim. Arı poleni birçok besine göre vücutta kullanılabilirliği yüksek protein içeriği bulunmaktadır. B grubu vitaminleri, demir kalsiyum, magnezyum mineralleri, sağlıklı yağ asitleri ve fenolik bileşikleri taşıması arı polenini eşsiz bir doğal yiyecek yapmaktadır. Arı poleni; gençleşerek yaş almayı sağlayan ender besinlerden biridir. Arı poleni; karaciğerdeki hasarlarını önleyebilen, mide ülserini iyileştiren, genel ağrıyı dindiren analjezik etkisi, beyine gerekli mükemmel glikoz kaynağı ve antiinflamatuvar özelliğinden dolayı sağlıklı yaşamda ayrılmaz bir parça olduğu söylenebilir. Arı poleni bal ile karıştırılarak yemek en değerlisi. Arı poleninin diğer bir yararının alerjik reaksiyonları dindirme olduğunu hatırlatmalıyım. Çünkü arı poleni alerjiyi tetikleyen histamin oluşumunu azaltarak astım başta olma üzere diğer tüm alerjik reaksiyonları azalttığı için arı poleni bal karışımından yılın her mevsimi günde 1-2 çay kaşığı süt veya bol su ile tüketmenizi tavsiye ederim.

Paylaş :

marıtza

 

İSPANYA

Brandandmore