Ana içeriğe atla

 

BİLYONER.COM

 

Mavi ve Yeşilin Buluştuğu Sempatik Bir Sahil Kasabası: Sığacık

Sığacık

Seferihisar'ı önemli kılan, 2009 yılında Türkiye'nin ilk  "Cittaslow" yani "Sakin Şehir" unvanını almasıdır. “Cittaslow” 1999 yılında İtalya'da kurulmuş uluslararası bir belediyeler birliğidir. Kelime kökeni İtalyanca "Città (Şehir)" ve İngilizce "Slow (Yavaş)" kelimelerinin birleşmesiyle türetilen Cittaslow, "Sakin Şehir" anlamında kullanılmaktadır.

Bu hareketin amacı küreselleşme sonucu kentlerin birbirine benzemesinin, aynılaşmasının önüne geçilmesidir ve kentlerin kimliklerine sahip çıkmaktır. Kentlerin yönetilirken yerel yemeklerine, yöresel mimarisine, geleneklerine, göreneklerine, zanaatlarına, esnafına sahip çıkılması ve desteklenmesi, birliğin üye kentler için ortaya koyduğu kriterler vasıtasıyla sağlanmaya çalışılmaktadır. Seferihisar'ın en eski yerleşimi Teos’un kuruluşunun, MÖ. 1000 civarına gittiği ortaya konmuştur. İyonyalıların kentlerinden biridir.

Sığacık

 

Sığacık, Seferihisar'ın sempatik bir sahil kasabasıdır.

Genel olarak tarihçiler arasında kabul gören görüş, antik kent tarihinin MÖ 1050-1000 yıllarında kurulmuş olduğudur. Kurucusu Dionysos’un oğlu Athamas olarak bilinir. Teos, 12 İyon kentinden biri olup, yolun hemen kenarındaki Dionysos Tapınağı MÖ 2. yüzyıl başlarında Prieneli Hermogenes tarafından inşa edilmiştir.

Sığacık Kalesi, Teos antik kenti içerisinde yer alıyor. Kale 1521-1522 yıllarında padişah Kanuni Sultan Süleyman'ın emriyle inşa ettirilmiştir.

Teos, sahip olduğu iki kuzey ve güney limanı ile Ege'nin, Akdeniz'e uzanan ticaret ağının, öncülerindendi. Bugün liman, kalenin yanında yer almaktadır. Sığacık Limanı'nı takip eden daracık, renkli sokaklarda şirin pansiyonlar, kafeler, barlar ve restoranlar bulunmaktadır.

Sığacık

Sığacık'ın dar sokaklarındaki dükkanlarda ise zevkli el işleri,  tasarım kıyafetler ve yerel ürünler gibi görülmeye değer birçok alternatif bulunmaktadır. Çevre köylerdeki üreticileri desteklemek için kurulan pazar, yaşayanlar ve yöreyi gezmeye gelenler için güzel bir fırsat olmaktadır.

Sığacık'ın sanat ile ilişkisi, MÖ. 3.yüzyıla dayanır. Dönemin en büyük liman kenti Teos, sanatçılar şehri olarak bilinir, ilk aktörler birliği burada kurulmuştur. Mavi ve yeşilin buluştuğu, Sığacık Körfezi’nde, Akkum gibi mavi bayraklı plajlarında, windsurf ve scuba diving gibi aktiviteler yapılmaktadır.

Sığacık'ta Haziran - Eylül ayları arasında nüfus yoğunluğu artmaktadır. İzmir'e yakınlığı sayesinde hafta sonu tatilleri için de aranılan adrestir. Bugünlerin popüler dizisi "Ada Masalı" Sığacık 'ta çekilmektedir. Diziler, filmler bölgenin popülerliğinin artmasında etkili olmaktadır.

Ege ve Akdeniz' in en güzel zamanı Eylül, Ekim ayları, sakin, sessiz, çok sıcak değil, deniz harika… Biz de Eylül'de Sığacık'taydık, Maya Bistro Otel'de konakladık, deniz mükemmel, yemekler çok lezzetliydi. Sığacık'ta arkadaşım Armağan Portakal'ı Torlak Çiftliği'nde ziyaret etme fırsatını bulmak beni çok mutlu etti…Torlak Çiftliği'nde düzenlediği keyifli workshoplardan birine mutlaka katılmak istiyorum.

Workshopların yapıldığı alan çok şirin, çiftliğin her yeri özenle düzenlenmiş. Ayrıca çiftliğin lezzetli ürünlerinden de tatma imkanı bulduk ve üzerine Blend 1601 marka kahvesini de keyifle içtik. Harika bir çiftlik yarattıkları için Armağan ve Fatih'i tebrik ediyorum. Her işe kadın eli değmeli.🍀

Sığacık, İzmir'e çok yakın olması nedeniyle yaz, kış yaşamak için de tercih edilmektedir.  Pandemi sonrası, gayrimenkul fiyatları her yerde olduğu gibi bu bölgede de yükselmekte...

Sığacık'ta inşaatların hızla devam ettiğini gözlemledik, özellikle 4, 5 katlı apartmanlar çoğunlukta.

Umarım bu sempatik sahil kasabasında yapılacak inşaatlar, yörenin doğasına, dokusuna zarar vermez.

Tüm Türkiye için dileğim🙏

Paylaş :

marıtza

 

İSPANYA

Brandandmore