Ana içeriğe atla
BİLYONER.COM

 

MEDENİYETİN BAŞLANGICI: GÖBEKLİTEPE

Göbeklitepe Şanlıurfa il merkezinin 22 km kuzeydoğusunda, Örencik köyü yakınlarında yer alan dünyanın en eski kült yapı topluluğudur. Bu yapıların özel yapan ise T biçimindeki 10-12 dikilitaş, yuvarlak planlamayla dizilmiş ve araları taş duvarlarla örülmüştür.


İlk kez 1963 yılında farkına varılmış, kazı çalışmaları ise 1996 yılında Alman arkeolojist Klaus Schmidt başkanlığındaki Alman arkeoloji takımı tarafından başlatılmıştır. Klaus Schmidt 2014 yılındaki ölümüne kadar kazı ekibinin başında kalmaya devam etmiştir. Schmidt Göbeklitepe’nin 11.000 öncesine uzanan tarihiyle, insanlığın en eski yerleşim birimi olduğunu kanıtlamıştır. Göbeklitepe Arkeoloji ve insanlık tarihinin baştan yazılmasını sağlayan olağanüstü bir keşiftir. Bu özelliği ise başta fark edilmemiş ancak yapılan kazılar ilerledikçe bu muhteşem buluş ortaya çıkmıştır.
İnsanlık tarihinin bu en eski ve muhteşem yapıtlarının yer aldığı Gökbelitepe’yi ziyaret etmek için en uygun konaklama seçeneği tabi ki Şanlıurfa merkezi olacaktır. Burada bütçenize göre oteller bulmak mümkün. Şanlıurfa’ya ise havayolu ile kolayca ulaşabilirsiniz.

 

Paylaş :

marıtza

 

İSPANYA

Brandandmore

 

 

CRUISE BRANDS