Ana içeriğe atla

 

BİLYONER.COM

 

TURİZMİN İNCİSİ BODRUM

2021 yılının ilk yazısında birlikte Bodrum’a doğru gidelim.

Pandemi süreci ile beraber evlere kapandık, iş yerimiz evimiz oldu. Hepimiz şehir hayatından uzaklaşmak istiyoruz. Yeni yıl dileklerimizde bahçeli evler, deniz kıyısında villalar, çiftlik evleri, balkonlu ve teraslı daireler var.

Halikarnas Balıkçısı-Cevat Şakir Kabaağaç’ın hepimizde iz bırakmış dizelerini tekrar hatırlayalım;

"Yokuş başına geldiğinde Bodrum'u göreceksin,

Sanma ki geldiğin gibi gideceksin,

Senden öncekiler de böyleydiler,

Akıllarını hep Bodrum'da bırakıp gittiler"

genel

Artık insanların akılları Bodrum'da kalmıyor, senenin yarısını da orada geçiriyorlar. Hatta pandemi ile birlikte artık Bodrum'da devamlı yaşama kararı alıyorlar. Herkes bütçesine göre ev almak veya kiralamak istiyor.

Bodrum konumu itibariyle antik çağlardan bu yana, Leleg, Kana, Pers, Dor, Helen, Roma, Bizans ve Osmanlı gibi birçok uygarlığa ev sahipliği yaptı Bölgeye bu ilgi pandemi ile birlikte yine arttı ve Bodrum'da yaşamak düşüncesi gayrimenkul pazarını hareketlendirdi. Özellikle son yıllarda sağlık konusunda Acıbadem Hastanesi ve Amerikan Hastanesi’nin açılması özellikle eğitim için TED, Doğa, Bahçeşehir ve Marmara Koleji gibi önemli marka okulların açılışı yaz-kış yaşamı konusunda ilgiyi bölgeye daha çok çekti.

genel

Bodrum'a yeni açılan yollarla ve havayolu ile ulaşmak kolaylaştı. Bölgenin eğlence ve kültür hayatı da sergiler, her zevke hitap eden konserler, tiyatrolar ile çok hareketli. Ayrıca bugün Bodrum'da, İstanbul'u aratmayacak kalitede, yöresel tatlar, yeni akımla sentezleyen özgün mutfaklar ve farklı lezzetleri sunan  restoranlar var.

Bu yılda mevsimin uzaması ve okulların açılmaması nedeniyle insanların Bodrum'dan ayrılmadığını gördük. Bölgenin kışlık nüfusu 200 bin civarında iken şu anda 400 bin kişi yaşıyor.  Herkes yazlık evlerini kışın da kullanıma uygun hale getirmek için tadilat yaptırıyor.  Bodrum'da 2020 Aralık sonu itibariyle son bir yıl içerisinde satılık konut fiyatları yaklaşık %45 arttı. Satışlardaki artışın bu yılda devam edeceği öngörülüyor. Yaz kış yaşam için Gündoğan, Yalıkavak, Bitez, Gölköy, Ortakent, Bitez, Tilkicik koyları tercih ediliyor. Gayrimenkul alımı ve kiralama için fiyatı uygun bölge ise Güvercinlik.

Bölgeye ilginin artarak devam etmesi nedeni ile inşaat şirketleri de projelerine hızla devam ediyor. Mesa, Nef, Aksoy gibi gruplar lüks segmente hitap eden projelerini hayata geçirdi.  Hekimköy, Aktur vb. eski sitelere de ilgi yoğun..

Bodrum'u tercih edenlerin bu yıl gönlüne ve bütçesine göre konutlarına erişmeleri dileğiyle...

Paylaş :

marıtza

 

İSPANYA

Brandandmore