Ana içeriğe atla
BİLYONER.COM

 

ESTONYA'NIN İNCİSİ TALLINN

Tallinn, Estonya'nın başkenti ve ana liman kentidir. Baltık Denizi kıyısında, Finlandiya'nın başkenti Helsinki'nin 80 kilometre güneyinde yer alır.


Kentin tarihteki diğer isimleri Kolõvan, Lindanise, Lindanisa (Lindanäs) ve "Reval" türevleri - Revalya, Revel, Revelin'dir. Tallinn kelimesinin tam olarak nereden geldiği bilinmese de, kelime kökeni olarak "Taani-linn" (Danimarkalılar'ın Kenti) veya "talu linn" (çiftçi kenti) olduğu muhtemeldir. Tallinn ismi, 1918 yılında Estonya bağımsızlığını kazandıktan sonra resmi olarak kabul edilmiştir. 1918 öncesi ise kentin adı Reval'di. Şehir Turku ile birlikte (Finlandiya) 2011 Avrupa Kültür Başkenti seçilmiştir.
Tallinn'in tarihi yerleri üç bölüme ayrılır:
"Katedral Tepesi", Tallinn tarihinde merkezi otoritenin kurulduğu ilk yerdir. Önceleri piskopusun yönetiminde kalan Tallinn, daha sonraları soylular tarafından yönetilmeye başlamıştır. Günümüzde ise Estonya meclisi burada yer alır.
"Eski Kasaba", eskiden sıradan Estonyalılar'ın yaşadığı bölümdür. 19. yüzyıla kadar Katedral Tepesi'nden bağımsız yönetiliyordu.
"Kırsal alan", Eski Kasaba'nın güneyinde yer alan ve çiftçilerin yaşadığı bölümdür.
Tallinn'in tarihi sayısız işgaller ve saldırılarla doludur. En son II. Dünya Savaşı sırasında ağır bombardıman altında kalan kentin tarihi bölümü ayakta durmayı başarmıştır. Tallinn 1997'de Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından Dünya Mirası listesine eklenmiştir.
15. yüzyılda inşa edilen 159 metre yüksekliğindeki gotik mimarisiyle Aziz Olaf Kilisesi, Avrupa'daki en uzun yapıydı. Yangınlar yüzünden, kilisenin tekrar restore edilmiş olmasına karşın, yapının bugünkü boyu 123 metreye inmiştir.
Küresel bir şehir olmasının yanında, AB içinde, yüzdesel olaraken yüksek birlik üyesi olmayan kişileri barındıran Tallinn dünyanın en iyi 10 digital şehri arasında yer alır ve kablosuz internete birçok yerde ücretsiz erişim sağlamak mümkündür.
Eski kent, şehrin altındaki gizli geçitler, Alexander Nevsky Katedrali, St. Olaf Kilisesi, Kadriorg Parkı, Kamu Sanat Müzesi, Telliskivi Creative City, Tallinn Belediye Sarayı Meydanı, Estonya Açık Hava Müzesi ve Estonya Tarih Müzesi, Avrupa’nın en iyi korunmuş Orta Çağ mimarisine sahip şehri Tallinn’de mutlaka görmeniz gereken yerler arasındadır.
Tallinn’e İstanbul’dan THY’nin haftanın 6 günü karşılıklı seferleri bulunuyor. Yaklaşık üç buçuk saat süren yolculuğun bilet fiyatları fazla gelirse eğer alternatif olarak Tallinn’e yakın ya da ulaşım olanağı başka şehirlere giderek kendi rotanızı oluşturabilirsiniz. Bununla ilgili birkaç bilgi paylaşmak gerekirse de; Tallinn garından Tartu, Parnu, Narva, Riga, Moskova ve St. Petersburg gibi şehirlere karşılıklı tren seferleri mevcuttur. Tallinn, Baltica otobanı ile de Polonya’ya bağlanır. Deniz ulaşımında ise feribotlarla Helsinki, Stokholm, Aland, St. Petersburg ve Rostock gibi şehirlere seferler düzenlenir.

 

Paylaş :

marıtza

 

İSPANYA

Brandandmore

 

 

CRUISE BRANDS