Ana içeriğe atla

 

BİLYONER.COM

 

İstanbulluların Sığındığı Bir Liman: Büyükada

İstanbul gibi büyük bir metropolde yaşıyoruz. İş, sosyal yaşantı ve günlük koşuşturmacalar içinde günlerimiz akıp gidiyor. Tüm bu uğraşlar yüzünden şehrin güzelliklerini kaçırıyoruz ve bazen ne kadar şanslı olduğumuzu unutuyoruz. Gezilecek ve yapılacak o kadar çok seçeneğimiz var ki; parklar, kasırlar, bahçeler, saraylar, kültür, sanat etkinlikleri. Tabii ki pandemi günlerini kastetmiyorum, her şeyin kıymetini bu süreçte daha iyi anladık.

Büyükada

Diğer şansımız yaklaşık bir, bir buçuk saatte ulaşabileceğimiz, Prens Adaları; Büyükada, Heybeliada, Burgazada, Kınalıada, Sedef Adası, Yassıada, Kaşık Adası, Sivri Ada, Tavşan Adası olmak üzere dokuz adadır. (Kaşık Adası, Sivri Ada ve Tavşan Adası'nda yerleşim yoktur)

Bizans tarihçisi Kedrenos'a göre, 569'da İmparator II. Justin (565-78) kendisine Adalar’ın en büyüğünde bir saray ve bir manastır inşa ettirmiş. Daha önceleri Megale ya da Büyük olarak bilinen bu ada imparatorun yerleşmesinden sonra Prinkipo, Prens'in Adası adını almıştır. Daha sonra takım adaların tamamı Prinkiponisos, Prenslerin Adaları olarak anılmaya başlamıştır.

Büyükada

19 yüzyıla kadar gayrimüslim nüfusunun çoğunlukta olduğu adalar; yortuları, bayram törenleri, dinsel mekanları ile anılırdı. İstanbul’un fethinden sonra adalara, Karadeniz bölgesinden Türk halkını yerleştirmişler. Nüfuz sahibi saray mensupları da köşkler, hastane, okul vb. binalar yaptırmışlar. 18.yüzyıl ortalarına doğru Fransız ve İngiliz’lerin ticaret ve yazlık amaçlı gelişleri ile adalar hareketlenmeye başladı. Hatta tedavi, yazlık ve eğlence merkezi olarak ün kazandı. Özellikle yaz aylarında nüfusun artması ile 19.yüzyılın ortalarında düzenli vapur seferleri konuldu.

Büyükada

Prens Adaları'nın en büyüğü olan "Büyükada", İstanbul'un gürültüsünden ve karmaşasından kaçıp doğayla, manzarayla ve tarihle bütünleşmek isteyenlerin sığındığı bir limandır. Büyükada; sokakları, köşkleri, tepeleri, yemyeşil doğası ve tarihiyle görülmeye değer güzellikler sunuyor.

Bugünlerde, Büyükada artık yaz-kış yaşamak için tercih ediliyor. Özellikle pandemi günlerinde bahçe katları, geniş balkonlu, teraslı manzaralı ada evleri rağbet görmeye başladı. Bununla paralel olarak kiralık ve satılık fiyatları da artış gösterdi. Tabii ki diğer adalar içinde durum farklı değil.

Büyükada ilkbahar ve sonbahar aylarında daha sakindir. Çam ormanları, tarihi köşkleri arasında yürüyüş yapmak, bisiklete binmek adeta bir meditasyondur.  Aya Yorgi Kilisesi, Ortodoks inancında oldukça önemli konumda yer alıyor. 1751 yılında inşa edilmiş bu kilise, uzun yıllar manastır olarak hizmet vermiş. Aya Yorgi Tepesi'ndeki, sempatik kır lokantasında güneşin batışını seyrederken yemeğinizi yemek ise çok keyiflidir.

Büyükada

Adalar arasında yerli ve yabancı turistlerin çekim merkezi Büyükada'dır. Bu neden ile bir çok güzel otel, pansiyon ve sahil boyu yeme, içme mekanları hafta sonu, günü birlik gelenlere hizmet veriyor.

Adada görülmesi gereken önemli yerler arasında; Spenlendid Otel, Troçki' nin Evi (Leon Troçki'nin Rusya'dan Büyükada'ya sürülmesi sonrasında, otobiyogrofisini ve Rus Devrim Tarihi kitabını yazdığı mekan), Ruhban Okulu, Rum Yetimhanesi, Hamidiye Cami, Con Paşa Köşkü ve Atatürk' ün kurduğu ve konakladığı Anadolu Kulübü bulunur...

Ulaşımı bu kadar kolay ve keyifli mekanlarımız var, hayatın tadını çıkartmak için gezmenizi, yapmak istediklerini ertelemeyin.

Paylaş :

marıtza

 

İSPANYA

Brandandmore