Ana içeriğe atla
BİLYONER.COM

 

BANUCARMIKLI

KARAKUTU - MIXER

Genç sanatçıların kendisine en çok yer bulduğu galerilerden biri olarak sayabileceğimiz Mixer, bu misyonunun kapsamını biraz daha genişleterek bu kez genç küratörler için bir görünürlük alanı yaratmanın peşine düştü.  Daha öncesinde üniversitelerin son sınıf öğrencileri için yaptığı açık çağrıyı bu yıl, Sanat Yönetimi, Kültür Yönetimi, Sanat Tarihi gibi bölümlerde okuyanları teşvik etmek için küratör adaylarına yöneltti.

YAZ SERGİLERİ

Yaz dönemini boş geçmek istemeyen sanatseverler için kavramsal yönü güçlü iki başarılı sergi ve Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin 1997 yılından bu yana gerçekleştirdiği 7.Uluslararası Öğrenci Trienali, bu hafta değerlendirilebilecek etkinlikler arasında.

HAZİRAN’DA ÖNE ÇIKANLAR

Yaz ayları karma sergilerin dönemi desek yanlış olmaz. Ancak bu Haziran için size bilindik temaların ve üretimlerin dışına çıkan, aynı anda pek çok kaliteli eser izleme fırsatı bulacağınız kapsamlı sergilerden mini bir seçki hazırladım.

ANİ BİR ZAFER – THOMAS HOEPKER

Leica Galeri İstanbul – Dünya’nın 15. Leica Galerisi – Türkiye’nin tek profesyonel ve uluslararası fotoğraf galerisi olarak Ekim ayında Bomontiada’da açıldı. Tutarlı estetiğinden ve kurgu sanıp da yanıldığımız fotoğraflarından tanıdığımız Alp Sime ve arşivi geçtiğimiz yıl ortaya çıkan İkinci Dünya Savaşı’ndan bir gazetecilik örneği olan Kurt Hutton sergilerinin ardından, şimdi de Magnum Ajansı’nın bir dönem başkanlığını yapmış ünlü Alman fotoğrafçı Thomas Hoepker’i ağırlıyorlar. 89 yaşındaki Hoepker açılış için de bir haftalığına İstanbul’a geldi.

BAHARI KARŞILAYAN SERGİLER

Yeni medya sanatı denilince akla ilk gelen adres Borusan Contemporary’de açılan, küratörlüğünü Kathleen Forde’un üstlendiği Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu sergi dizisi “Uvertür”ün ikincisinde, son dönemde okuduğum kitaplardan izler bulmak harika bir duyguydu. Harari’nin kaleme aldığı Homo Deus isimli kitapta bahsedilen zekâ ve bilinç ilişkisi, insanın gelecekte bilincini işlevsiz kılarak mekanikleşmeye doğru gitmesi gibi distopik konulara dair referanslar taşıyan sergide, dijital ve interaktif çalışmalar öne çıkıyor.

MART’TA ÖNE ÇIKANLAR

Tophane’de bulunan DEPO, kentin güncel sanat alanındaki en önemli boşlukları doldurmaya devam ediyor. Eş zamanlı 2 sergiyi izleyiciyle buluşturan mekânda, giriş katta karşıma çıkan tabela yerleştirmesi sürprizlerle dolu bir serginin beni beklediğini hissettirdi. Benim kuşağımın aşina olduğu bir döneme ışık tutan "SILA YOLU - Türkiye Tatili Yolu ve Otoban Hikâyeleri" sergisi, Almanya ve Türkiye arasında 1960'lardan beri Türkiyeli göçmenler tarafından kullanılan karayolu güzergâhındaki yaşanmışlıklara odaklanıyor.

BANU ÇARMIKLI abone ol:
marıtza

 

İSPANYA

Brandandmore

 

 

CRUISE BRANDS