Ana içeriğe atla

 

BİLYONER.COM

 

SELAHATTIN

KIŞ DETOKSU KÜRLERİ İLE HASTALIKLARDAN KORUNUN

Kış hem hastalıkların kol gezdiği hem de bağışıklık sisteminin zayıf düştüğü bir dönemdir. Sonbahardan kışa geçişlerde metabolizmamız direk etkilenmekte, yeme davranışımız değişmekte ve soğuk havada ısınmak için şekerli besinlerden enerjiye ihtiyaç duymaktayız. Kış aylarında çok hızlı değişen soğuk hava dalgalanması direncimizi düşürmekte, hastalanmak kolaylaşmakta, zayıflama zorlaşmakta ve direnen kilolar bazen yağlanma ile kendini bedende hissettirmektedir.

GİZLİ ŞEKER İÇEREN BESİNLERİN SAĞLIĞIMIZA ETKİLERİ

Çaya şeker koymadan içiyorum ve şekeri hayatımdan çıkardım diyen birçok kişi hala şişmanlık problemi yaşıyor. Unutmayın çayınızı şekersiz tüketseniz de şişmanlamanızın temel sebebi vücudun tüketeceğinden fazla kalori alımı sonucu oluşmasıdır. Fakat son 50 yıldır çay şekeri olarak bildiğimiz rafine şekeri neredeyse her yiyeceğin içinde bazen bilerek bazen de gizli almamız maalesef şişmanlamanın birkaç önemli sebeplerinden biri diyebiliriz.

MUTLU VE SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN 20 ALTIN DEĞERİNDE BESLENME TÜYOSU 

Yaz demek ince giysiler demek. Dolayısıyla üzerimizden attığımız paltolar ile kışın aldığımız kilolarla yüzleşmek demek. Kış mevsiminin en önemli vücutta yaptığı sorun bol toksin biriktirmesi ve yağlanmanın da bölgesel olarak maalesef oluşması. Bütün bir kış süresince hem çevre koşulları hem de vücudun kendi ürettiği kimyasal reaksiyonların sonucunda oluşan metabolitlerden alınan zararlı ajanlar yaz mevsimine nazaran çok artmaktadır. Bu zararlı ajanlar bizi yaşlandırmakta, kaslarımızı güçsüzleştirmekte, kronik hastalık riskini arttırmaktadır.

GÜN BOYU OTURANLAR İÇİN ZAYIFLATAN 5 SÜPER BESİN

İş hayatında uzun saatler çalışan ya da evinde zaman geçirenler sürekli olarak yürüyüş yapmıyorum, hareketli değilim bu nedenle sürekli kilo alıyorum diye dert yanıyorsanız işte zayıflamayı hızlandıran besinlerle günlük beslenmenizi planlayabilirsiniz.

Tam Tahıl Gevreklerin Şeker Oranı Az

Tam tahıllı kahvaltılık gevrekleri tüketen çocukların hafta içi okula giderken kahvaltı öğününü atlamadıklarını gözlemliyorum. Hazırlanması kolay çocuklara özel hazırlanmış tam tahıl gevrekleri tüketen çocukların daha çok miktarda kalsiyum, magnezyum, demir, B ve C vitamini aldığını yeniden vurgulamakta fayda var. Ve diğer kahvaltılara göre kıyaslama yaptığımızda süt, taze meyve ve tam tahıl gevrekler bir arada yenildiğinde o öğünde az yağ ve şeker, daha fazla protein ve lif alarak sağlıklı beslenmeye daha çok katkı sağladığını söyleyebilirim.

 

Selahattin Dönmez Yazdı "Çocukların sağlığı"

Çocukların güne zinde başlaması için kahvaltının önemini hepimiz iyi biliyoruz.  Fakat çocuklarımıza besleyici değeri yüksek bir kahvaltı öğünü hazırlayabiliyor muyuz? İşte tam bu konuda gözlemlerimden kaynaklanan endişelerim var. Çoğu çocuk hala evinde düzenli kahvaltı yapmıyor. Okul kantinleri ya da yemekhanelerinde rafine edilmiş sağlıksız karbonhidratlar, bol yağlı, çok kalorili besinlerle güne başlıyor. Okula gitmek için çok erken uyanan ve evde güvende kahvaltı yapmasını sağlayacak süper bir önerim var.

SELAHATTİN DÖNMEZ abone ol:
marıtza

 

İSPANYA

Brandandmore