Ana içeriğe atla

 

BİLYONER.COM

 

Duygusal mı yoksa fiziksel mi acıkanlardansınız?

Stresli hissettiğinizde daha mı çok yersiniz?

Aç değilken ya da doymuş olmanıza rağmen sık sık atıştırır mısınız?

Kendinizi daha iyi hissetmek için mi yemek yersiniz (üzgün, kızgın, sıkıldığınızda, endişeli olduğunuzda kendinizi sakinleştirip rahatlatmak için)?

Kendinizi yiyeceklerle ödüllendirir misiniz?

Mide kapasitenizi dolduruncaya kadar yer misiniz?

Yiyecekler kendinizi güvende hissettirir mi?

Sık sık kendinizi yemek konusunda kontrolsüz ya da denetimsiz hisseder misiniz?

IQ sizi okuldan, EQ ise hayattan mezun eder

Yaşamda mutluluk ve başarı söz konusu olduğunda, duygusal zekâ (EQ), entelektüel zekâ (IQ)  kadar önemlidir. Duygusal zekâ, daha güçlü ilişkiler kurmanıza, okulda başarılı olmanıza, kariyer ve kişisel hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olur. Duygusal zekânızı oluşturmak, duygularınıza bağlanmanıza, stresi yönetmenize, niyeti harekete geçirmenize ve sizin için önemli olan konularla ilgili bilinçli kararlar vermenize yardımcı olabilir.

Duygusal zekâ diğer bir deyişle EQ nedir?

Sorulara Cevap Vermeye Hazır mısınız?

Kalıcı büyüme iç gözlemle başlar. Kişisel gelişim ve değişim de iç gözlemlerinizi dürüstçe ortaya çıkarabilmenizle alakalıdır. Düşünceleri teşvik eden sorular, yaşamın özüne ışık tutan ve tüm potansiyelimizi insan olarak uyandıran derin sorulardır.  Fransız Aydınlanma döneminin yazarı, tarihçisi ve filozofu Voltaire, bir adamı kendi cevaplarından ziyade soruları ile yargılamak için bizi uyarır: Doğru soruları sorarak birisini daha iyi tanıyacaksınız. Aynı şekilde, kendinize doğru soruları sorarak kendinizi daha iyi tanırsınız.

Ders Zili Çalmadan Önce

HAYAT Her yeni eğitim dönemi pek çok çocuk için yeni bir deneyim demektir. Her çocuk okula   başlamaya karşı büyük değişimlere farklı tepkiler verir. Kimi çocuk bu değişimi   mutlulukla karşılarken, uyum gösterirken hiçbir sorun yaşamazken, kimisi ise ret eder. 

UZMAN PSİKOLOG NURSEL TUNÇ abone ol:
marıtza

 

İSPANYA

Brandandmore